top dekor
česky english version

Naši klienti 

Stavíme na poradenské praxi ověřené více než patnácti lety zkušeností v corporate governance, administraci správy, risk managementu a managementu kultury, ethics&compliance. Máme zkušenosti především z následujících odvětví:

  • bankovní sektor, automobilový průmysl, letecký průmysl, energetika, stavebnictví, služby, obchodní řetězce, telekomunikace, výstavnictví, zdravotnictví, školství, vládní instituce, neziskový sektor

 

    

Petr has a deep insight not only into human behavior and values based leadership but also to the art of corporate governance. He is able to deliver an effective mix of corporate governance principles and values driven leadership that boosts performance and the ability to build organizational culture that attracts and retains in all parts of the organization talented people.

Richard Barrett, chairman of Barrett Values Centre

   
 

I got to know Petr and Jana on one of the CG Partner’s trainings which in itself was an inspirational experience. We developed closer cooperation on Corporate Governance agenda as well as Corporate Culture and Leadership since than. The single biggest thing I was immediately impressed with was the ethical approach to their business. It is truly a company which lives what they preach.

Eva Williams, Tesco Stores CR a.s. Corporate and Legal Affairs Director and Board member

   
 

První kurs u CG Partners jsem absolvoval před více než 5 lety a od té doby jsem možnost rozšířit své dovednosti s nimi využil mnohokrát. Výsledkem je má větší jistota při plnění úkolů člena dozorčí rady a posílení mého podílu na činnosti celého týmu, což velice oceňuji. Velkou výhodou kursů je výměna zkušeností s ostatními účastníky, poznání prostředí jiných firem a získání nadhledu a širšího kontextu při řešení řady záležitostí nejen v dozorčí radě a i v mé pracovní pozici. Příjemným a užitečným benefitem je možnost konzultací s Janou a Petrem.

Pavel Herštík, Member of the Supervisory Board Telefónica O2 Czech Republic, a.s.

   
 

Měl jsem příležitost poznat práci Jany Klírové a Petra Kavalíře při kurzu Corporate Governance. Oceňoval jsem jejich profesionalitu a věrohodnost s jakou přinášeli své zkušenosti do naší společné práce. Podařilo se jim vytvořit tvůrčí prostředí a atmosféru důvěry mezi účastníky školení a výsledek předčil moje očekávání. Děkuji.

Daniel Patka, Chairman of the board of directors IVECO Czech Republic, a.s.

   
Bylo mi umožněno účastnit se seminářů a celého vzdělávací programu Corporate Governance pod vedením Jany Klírové a Petra Kavalíře.Profesionální přístup nejen Jany a Petra, ale i všech hostů byl fascinující a zkušenosti získané na kurzu mně osobně velmi pomohly orientovat se v roli členky dozorčí rady České spořitelny a.s. Vše bylo vždy perfektně zorganizované, jednotlivé semináře na sebe navazovaly a i systém "zápočtů" a závěrečné práce byl velmi smysluplný. Právě příprava závěrečné práce přinesla hodně inspirativních nápadů do mojí práce , jak v dozorčí radě, tak i do práce manažerské . Všem patří mé upřímné poděkování.

Jolana Dyková, manažer MO Plzeň -Františkánská a členka Dozorčí rady Česká spořitelna a.s.

   
 

Passing courses with CG Partners gives you not only a good feeling that you have learnt something new but brings you on higher level of thinking in terms of corporate governance. Corporate governance introduced by CG Partners is comprehensive and practical discipline which doesn’t represent just rules or guidelines but a system for corporate thinking and behavior. Courses with CG Partners are worth to be passed by any person acting in business administration across any corporate structure.

Václav Hrach, Chairman of the board of directors MVV Energie CZ, a.s.

   

CGPartners managed to make the very first Women in Corporate Governance Conference. The conference was a unique source of wisdom and inspiration for anyone who participates or aspires to actively participate in corporate governance. It was great success and source of deep insights to executive’s challenges and path-breaking ideas from women from top senior positions or boardrooms.Thank you very much, Jana and Petr, for bringing together so many inspiring leaders.

Andrea Kvetonova, CFO BXR Partners, a.s. (formerly Bakala Crossroads Partners) 

   

Focus and Drive. That is what I have been appreciating regarding the cooperation with Petr Kavalir. He is gifted to find a crux of the problem together with a will and strength to implement the solution.

Vlastimil Volák, CEO, Techmania Science Centre 

   
   

 

CGP představují skvělou kombinaci předávaní odborného know-how a „best-practice“ z oblasti Corporate Governance s praktickou výměnou zkušeností účastníků/členů správních orgánů a vedení společností z nejrůznějších oblastí naší společnosti.
Perfektní organizace, profesionální přístup, příjemná atmosféra, individuální, hluboce lidský přístup a flexibilita při řešení potřeb klientů – to vše jsou důvody proč s Janou a Petrem spolupracuji již sedm let.

Patricie Bulvasová Plášková, Chief Ethics Officer, a tajemnice společnosti Česká Spořitelna, a.s.

   

   

  

The British Chamber had experienced a difficult period which resulted in a very public board dispute and the resignation of the whole executive. As well as stabilising the Chamber’s position and giving assurance of continuity to our members, a revision of the constitution and a clearer definition for the future of how the board, the chairman and the executive interacted and reported was a high priority. Petr Kavalir and CG Partners were recommended as professionals who could carry out this task. The then joint chairmen (from International Power and Tesco‘s respectively) and I were most impressed with both the process of consultation and the result. While duly acknowledging the public profile of the chamber, CG partners recognised also that the Chamber was a small organisation with therefore limited resources. The reforms suggested and later agreed at the AGM were practical and doable without at the same time introducing new levels of unnecessary bureaucracy. We have since recommended CG Partners to other organisations.

Simon Rawlence - former executive director British Chamber of Commerce in the Czech Republic

   

 

1x1px
vstup pro partnery | copyright © CG Partners s.r.o., stránky využívají redakční systém Atlantic